Inteligencja płci, walka o przewagę.

Mózg, to od niego wszystko się zaczyna. Jest przyczyną odwiecznej walki płci o inteligencję: kto mądrzejszy, sprytniejszy, bardziej empatyczny… można tak jeszcze długo wymieniać. Inteligencja płci: czy to prawda?

Nie jest łatwo być kobietą. Tak trudno być mężczyzną. W dzisiejszym świecie nie tak prosto być człowiekiem. Nic już nie jest oczywiste. A na pewno zmieniło się podejście do swoistych różnic między płciami.

Kobiety z Venus ? Mężczyźni z Marsa?

Przecież to oczywiste, że różnimy się pod każdym względem. Chociażby taka anatomia: rysy twarzy, postura, budowa ciała. Kobiety wyposażone w szerokie biodra celem reprodukcji, natomiast mężczyźni – rozbudowana muskulatura by zapewnić swoim rodzinom przetrwanie. Czysta ewolucja. Każda część ciała jest “po coś”. 

Rzeczywiście jest tak, że wszystko mamy inne?
A może ta inność strukturalna nas definiuje?
Czy przez to różnimy się inteligencją?

Mózg!

Jest fantastyczny. Jego skomplikowana budowa i mocno zaawansowane funkcjonowanie sprawiają, że jest najbardziej złożonym i wrażliwym tworem ludzkiego organizmu. Jednakże jest na tyle silny by móc się regenerować i sprytny by przejmować umiejętności między swoimi strukturami. Mózg możemy porównać do centrali dowodzącej ciałem człowieka.

I tu co poniektórych może zaskoczę, mózgi ludzi są takie same: dwie półkule (lewa / prawa), wszystkie części mózgu u każdego jednakowo osadzone, struktury – takie same. Więc co z tą inteligencją płci?

Często się nam wmawia, że dziewczynka powinna ślicznie recytować wierszyki i tańczyć niczym prima balerina, a chłopcy … ci z kolei: eksperci, matematycy, a w-f im nie straszny. Czyżby?

Dorastanie a inteligencja płci

Oba mózgi mają identyczną budowę, jednakowe funkcje, podobny czas przetwarzania informacji czy równie aktywne struktury. To co nas odróżnia to sposób docierania do puenty. I nie ma to większego związku z inteligencją, raczej z procesem naszego dorastania. W związku ze specyfiką dorastania, zachowujemy się inaczej, uczymy się w inny sposób, różnie radzimy sobie z życiowymi sytuacjami. Następnie, opierając się na doświadczeniu, wyciągamy inne wnioski z na pozór podobnych wydarzeń. 

Skoro mózg jest taki sam to dlaczego tak bardzo się różnimy?
I co tak naprawdę determinuje naszą inteligencję?
Płeć? Rodzice? Biologia? a może Kultura?

Chemia i make-up

Poza oczywistymi różnicami anatomicznymi, uczeni potwierdzili, że kobiety i mężczyźni w inny sposób korzystają ze struktur swojego mózgu. Inaczej przetwarzamy bodźce i kategoryzujemy pozyskane informacje. Jednak żaden z tych sposobów nie jest ani lepszy ani gorszy. Nie świadczy o przewadze jednej z płci w temacie inteligencji. 

Odnosząc się do badań empirycznych uczeni podsumowują, że to co nas odróżnia to chemia i genetyczny make-up. 

Jeżeli myślimy o kobiecym i męskim mózgu to różnice najlepiej tłumaczyć nie poprzez pryzmat płci, ale jako spektrum rozwoju człowieka, gdzie kobiety korzystają z żeńskiego spektrum i półkuli prawej, a mężczyźni z męskiego spektrum i półkuli lewej. Warto jednak podkreślić, że nie są to sztywne reguły i nie w każdym przypadku tak dosłowny podział zachodzi. Jest to zasada typowa większemu ogółu, a wiele zależy od tego jak dorastaliśmy. Zdarzają się sytuacje, kiedy to dziewczęta kierują się do męskiego spektrum rozwoju, a chłopcy – żeńskiego (np. jeżeli rodzi się chłopiec w rodzinie, której są już dwie starsze siostry, w takiej sytuacji spontanicznie bierze udział w żeńskim spektrum angażując się w aktywności swoich sióstr). Co więcej, są też przypadki, kiedy dziecko korzysta z obu zakresów w równym stopniu, albo korzysta z obu półkul równocześnie. 

Porządkując, kiedy dzieci się rodzą, mózg pod względem budowy jest jednakowy niezależnie od płci dziecka. To stwierdzenie świadczy o tym, że dalsze, zauważalne różnice powstają w procesie naszego rozwoju. 

Rozwój – klucz do rozwiązania zagadki?

Mózgi mamy jednakowe, ale to nie znaczy, że płeć nie definiuje pewnych typowych zachowań. Tuż po urodzeniu, dziewczynki wykazują większą tendencję do nawiązywania częstszego kontaktu wzrokowego z opiekunem, pokazują zachowania bardziej empatyczne w stosunku do innych, niż większość chłopców. Na samym początku dorastania dziewczynki przejawiają większą chęć do rozmów z rówieśnikami czy np. bawią się lalkami, symulując interakcje społeczne. Podczas gdy, ich chłopięcy rówieśnicy bawią się autami, klockami i mogą godzinami gapić się na koparkę, analizując jej konstrukcje. Tego typu różnice między płciami obserwujemy cały czas, przez wszystkie stadia rozwoju człowieka, ale nie świadczą one o przewadze inteligencji jednej z płci.

Każdy może podbić wszechświat.

Nikt z nas nie urodził się od razu wielkim mówcą akademickim, ale większość z nas może się tego nauczyć.  Nie ma osoby, która  przyszła na świat z planami projektu rakiety kosmicznej, za to wiele osób posiadła odpowiednie kwalfikacje by sprostać wyzwaniu, jakim jest podbój wszechświata. Na pozostanie wielką osobowością szansę ma każdy z nas niezależnie, które spektrum w trakcie swojego dorastania rozwinął. Wszyscy możemy dojść do tego samego punktu, ale nie tą samą drogą, wykorzystując inne zasoby. Jednocześnie sam sukces może być bardzo podobny. 

Obecnie każdy ma szansę na sukces, bowiem wszystko zależy od nas samych i od tego jakie cele wybierzemy. Żadna z płci nie jest ani inteligentniejsza, ani sprytniejsza. To nie od płci ani nie od kultury ani też nie od biologii zależy czy ostatecznie będziemy szczęśliwi, czy odniesiemy sukces, czy nic nie osiągniemy. Siła naszego własnego umysłu, wewnętrzna determinacja w podążaniu wyznaczoną ścieżką, nasza własna inicjatywa oraz intuicja decydują o tym, kim jesteśmy. Te osobliwe właściwości odróżniają nas od wszystkich innych ludzi. 

Klucz do sukcesu

Warto zwrócić uwagę na to, że to nie płeć decyduje co możemy robić i czego uczyć. Jedyna różnica jest w tym jak możemy to zrobić lub w jaki sposób się tego nauczymy. Zrozumienie różnic, a przede wszystkim ich podstaw, które bynajmniej nie są związane z tym czy jesteśmy kobietą czy mężczyzną oraz tego jak tę wiedzę wykorzystać do uzyskania swojej przewagi jest tym kluczowym elementem sukcesu. Im szybciej dotrze do nas, że nasza przewaga nie zależy od płci, a siła komunikacji przyniesie bardziej efektywne i wymierne rezultaty, tym łatwiej poradzimy sobie z ciągnącymi nas w dół stereotypowymi opiniami. Często podcinając nam skrzydła, zniechęcając do podejmowania kolejnych kroków. 

Prawdziwa siła tkwi w nas samych a nie naszej płci. To od nas zależy czy odniesiemy sukces, a nie od bycia kobietą czy mężczyzną. Im szybciej to zrozumiesz, tym szybciej zdobędziesz szczyty swoich marzeń.

🤔Jeżeli podoba ci się ten wpis🤔powiedz mi o tym,

skomentuj, podziel się z innymi lub polub na moim funpage-u.

Dzięki Twojej reakcji będę wiedziała, które wpisy są dla Was ciekawe, a które tematy lepiej omijać. 

❣️Talkables: everyFamily has aStory, welcome to Ours…❣️

Inne psychologiczne i psychoterapeutyczne artykuły znajdziesz TUTAJ.

ZAPRASZAM

Polub mój Funpage.
Zajrzyj na mój Instagram.
Odwiedź mój Pinterest.

Zdjęcia na stronie: 

  1. Tim Mossholder from Pexels
  2. Gerd Altmann from Pexels
  3. Sebastian Voortman from Pexels

Artykuły:

  • Cheryl Farthing, 2012, Male and Female Brain Differences 
  • ELLY,S.J.,N.L.OSTROWSKIANDM.A.WILSON, 1999, Gender Differences in Brain and Behavior: Hormonal and Neural Bases, PHARMACOL BIOCHEM BEHAV 64 (4) 655–664
  • Margaret M. McCarthy, Lindsay A. Pickett, Jonathan W. VanRyzin, Katherine E. Kight, 2015, Surprising origins of sex differences in the brain, Hormones and Behavior.